ForumForum  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shkruaj nje poezi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
Ermagedon

avatar

Numri i postimeve : 1630
Age : 27
Registration date : 19/01/2008

MesazhTitulli: Shkruaj nje poezi   26/1/2008, 12:12 am

Ne takimin e par digjem si zjarr
Ne takimin e dyt te dua si syte
Ne takimin e tret te dua per jete
Ne takimin e katert nje puthje me hater.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dakli.all-up.com
fefe_metallica

avatar

Numri i postimeve : 1517
Age : 27
Registration date : 23/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   29/1/2008, 8:12 pm

tani po shoh kete liber gjeografie
sa mire qe nuk paten detyra shtepie
kete mesuese do ta fus brenda nje kutie ,
sa do ti shkonte emri Razie .
ajo e kam me mua gjithmone
do ti jak 1 kg limon qe te me leje rehat
dhe me heret te shkoj ne shtrat .
Ajo mesimin po shpjegon
ne dore shkumesin po shtrengon
kujt ti gjuaj ajo po mendon
shenjestra jam une
me tha ti merrja nej kafe me
shkume por kafe me shkume nuk kishte :
keshtu qe ajo ma rrasi ne koke me shishe


per zoj Migenen ne 8vjecare !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mikona

avatar

Numri i postimeve : 181
Age : 26
Registration date : 24/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   1/2/2008, 5:56 pm

E mora zemren time
E ndava ne dy pjese
Nje pjese ta dhashe ty
Si kujtim te dashurise te mbese

Mijera enderra per ty i thura
Neteve te pagjuma ne vetmi
Veē ty te doja i dashur
Ne zemren time ishe veē ti

Ti luajte me ndjenjat e mia
e vrave shpirtin tim
si nje gote e kristalte
me theve ēdo enderrim

Tani me thua se me do
Kerkon dhe gjysmen tjeter te zemres sime
Mos u lodh mos u mundo
Ajo tashme u be therrime

E nese te dukem e ftohte
e syte e mi s'kane me shkelqim
e ke fajin ti i dashur
qe u talle me dashurine
Me thuaj lule, kush valle,
Syve trishtim ju paska hedhur?
Qiellin tend, kush e ka vrare?
Diellin tend kush e ka vjedhur?

Kush ta vodhi ty blerimin!?
Vjeshta ndoshta, apo, kush!?
Mbi ata sy, kush guxoi!
Te hidhte uje porsi mbi prush?

Ne qofsha une, qofsha mallkuar
Le te paguaj per te gjitha
Ne ferr te digjem perveluar
Se te dashuroja s’dita.
(se kam bere une ne fakt, kusherira ime)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mikona

avatar

Numri i postimeve : 181
Age : 26
Registration date : 24/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   1/2/2008, 5:57 pm

Nese zemra te eshte thyer,
dhe ti akoma po derdh lot,
mos ja fal zemren zhgenjimit,
jo kjo bote nuk eshte e kote.!

Nese shpirti te eshte vrare,
nese besimi te mungon,
mos ja humb syve shkelqimin,
sepse dikush te tradheton.

Ngrije koken,ec perpara
mposhte dhimbjen dhe mos qaj
harro te keqijat e kesaj bote,
dhe me te ardhmen syte mbaj.

Jeto jeten se eshte e bukur,
ngriu ec para dhe behu flutur,
jeto,jeto dhe mendo lumturine,
dhe nje dite do njohesh vertet dashurine.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mikona

avatar

Numri i postimeve : 181
Age : 26
Registration date : 24/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   1/2/2008, 5:58 pm

Meri endrrat, shuaji yjet
Bej ē’te duash per mua
Shuaj ēdo zjarr
Vetem me thuaj te dua
Para se te shkoj ne varr

Lojrat e dashurise
I bien ne qafe rinise
Atje ku s’duron
Fillon e loton.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mikona

avatar

Numri i postimeve : 181
Age : 26
Registration date : 24/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   1/2/2008, 5:58 pm

E di se je zemeruar
Nje fjale s’me flet
Por ne jemi dashuruar
Dhe do duhemi per jete.

Nuk e mendon se sa po vuaj
Vras mendjen, vetem per ty
Mos valle te dukem e huaj
Qe fjalen te dua s’ma thua ne sy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mikona

avatar

Numri i postimeve : 181
Age : 26
Registration date : 24/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   1/2/2008, 5:59 pm

Pendim
Do te pendohesh nje dite kot,
do te te zen mekatet e tua,
mos harro se eshte nje Zot,
qe te sheh ty e me sheh mua.

Mos me pyet si jetoj
kur me ke lene vete,
mos kerko falje nga zemra
se njeher e vret.

Mos trokit me ne deren time,
se ajo eshte mbyll,
se ne zemren qe theve
kurre s'ke per te hyre.

Mos me thuaj qe me ke dashuruar,
tani eshte vone shume per tu penduar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mikona

avatar

Numri i postimeve : 181
Age : 26
Registration date : 24/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   1/2/2008, 6:00 pm

edhe keto te tjerat qe postova ia kam mar ne ditarin e saj, mesa duket jo gjithmone dashuria ka fund te bukur, shume vuajne...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
azrael

avatar

Numri i postimeve : 752
Age : 26
Registration date : 24/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   1/2/2008, 6:58 pm

o mikone urime per punen je lodh ndonje cik apo copy paste.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
azrael

avatar

Numri i postimeve : 752
Age : 26
Registration date : 24/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   1/2/2008, 7:00 pm

[b]o malet e kolumbise
dhe ju o spacatoret me na.
fushat e mbjella me bar
qe ju dredh ndermend dite e nate.


Dredh ndermend dite e nateeeeeeeeeeeeeeee!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
azrael

avatar

Numri i postimeve : 752
Age : 26
Registration date : 24/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   8/2/2008, 5:19 pm

keto poezite i gjeta ke ruaj materialet e "global net"
Nese prej meje mendja s'te hiqet,
Nese per mua zemra te digjet,
Ateher afrohu dhe me prit pak mua,
Se do te vij ngadal qe te them TE DUA

---------------------

Te puth buzen qe te flejsh embel,
Te puth syrin qe te shofish enderr,
Te puth faqen qe te ndjehesh mir,
Me 1000 puthje te them naten e mir.

---------------------

Tė dua, pėr ty vuaj!
Tė dua, pėr ty shkruaj!
Tė dua, pėr ty ėndėroj!
Deri nė vdekje ty s’tė harroj!

-----------

Njė ditė Zoti po mendonte,
diqka zemrės time ti dhuronte..
te gjith engjujt rreth vetės mblodhi
dhe pėr zemrėn time vetėm ty tė zgjodhi.

-----------

Ti fali syt, nėse ti i shikon!
Ti fali duart, nėse ti i shtėrngon!
Ta fali shpirtin, nėse ti mė pėrqafon!
Ta fali zemrėn, nėse ti mė don!

-----------

Nė mes tė natės po kėrkoj dritė..?
Nė mes tė borės po kėrkoj ngrohtėsi..?
Nė mes tė dimrit po kėrkoj veren..?
Nė mes tė zemrės tėnde s’mund ta gjej vetėn..?

-----------

Si ndihesh sonte kur afer sme ke?
Si te kalon nata kur mua sme sheh?
Si te rin qeta buzet e tua?
Si te shkon kjo jetti zemer pa mua?

-----------

O bilbil I bukur shko ku te them un,
Nese e gjen ne gjum puthe nje her nga un,
Nese e gjen te zgjuar thuj,
Se ende nuk e kom harruar……?

-----------

Qme duhen syt
kur nuk shihemi?
Qme duhen kembet
kur nuk takohemi?
Qme duhen krahet
kur nuk perqafohemi?
Qme duhet zemra kur
nuk dashurohemi ???

-----------

Pash nje lule dhe mendova: erdhi pranvera…
Pash shiun dhe mendova: Dikush atje lart po qan…
Pash trishtimin ne syte e nje femije dhe mendova: Ndoshta ka nevoje per ngrohtesi…
Dhe me vone te pash ty dhe ne fund e kuptova se kam akoma nje arsye per te jetuar.

-----------


T'kam dasht me zemet t'kam dashut me shpirt
Qe ti prej meje do me ik kurr nuk e kam dit
Nje zemer e pata dhe ate ta fala
Ma more ma theve dhe per jet ma ktheve
Me fjal me the te dua
Me zemer me the sje per mua

-----------


Dua te shkoj
Dua te harroj
Por dije nje gje
Qe gjith te perkujtoj

-----------

Ne thellsine e zemres time
eshte vendos nje emer
Pergjithmone kete emer
do ta mbaj ne zemer

------------------

Lumturine kerkova por une nuk e gjeta,
Idealen ma dhurove ti vet por kurre nuk u zbeha,
Dashurine per ty e ruajta ne fshehtesi,
Por i kam treguar dikujt dhe ti mire e di,
Sa here ti me vjen prane meje,
Une bie ne mendime sepse ti je ilaqi i zemres sime

----------

Dashuria u jep mend
Ayre qė s'kanė
Ndėrsa u merr mend
Atyre qė kanė

------------------

Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpyrt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt

----------

Nenaten e qete
ne gjumin e lete
kur me kujtohesh
ti nuke mundem me fjet

------------------

Pse mkriove perendi qe te vuj per dashuri
Pse me lindi nena ime qe te jam me shum kujtime,
Oh kjo jete sa e shkret un pa ty vetun me ndejt.

Rruget jan te gjata
Netet jane pa fund
Qendroj larg teje e ste gjej askund,
Eja ti pran meje mos me le ne vetmi
Lejoma te puthi njeher dhe t'a largoj ket merzi.

----------

Njeriu pa dashuri si nena pa femije
Buza e pa puthur si lulja e keputur
Zemra ne vetmi si bora u shkri...

---------------

E pranoj se jam fajtor qe ty zemren ta kam thy
E pranoj se kam gabuar qe ty shpinen ta kam kthy
E pranoj se zemra jote dhimbjet nuk i meriton
E pranoj se n'jeten time me mungon me mungon
Jo s'te harroj kurre s'mundem ty t'mos dashuroj

----------------------

E mallkoj diten qe te pash.
E mallkoj shiqimin qe ta dhash.
E mallkoj buzqeshjen qe ta dhurova.
E mallkoj veten qe ne ty u dashurova.

-----------

do te behem zog
e ti se do te me njohesh
do te vi ne dasem
kur ti te martohesh
do ti bi daulles
per lamtumiren tuaj
kurse une i mjeri vetem,
vuaj dhe vuaj

te deshiroj
fat ne jet
nje trup me shendet
ne shtepi harmoni
dhe dashuri pa kufi

------------------

Ore djal ore djal
po ti tham nja dy tri fjale
sie ke nis hiq mire s eki
po veq vazhdo se vete e di

kur te lodhesh nga kjo loj
mos mendo t'kthehesh perser
s edhe une do di te jetoj
ta bej jeten sikur ti....!!

------------

zemra zemres
i bon lutje
dashuria e par
fillon me Puthje
zemra e femres
esht hotel
kush don hin
e kush don del
po zemra e mashllit
esht si gur kush hin
brenda nuk del kurr

----------------------

Nuk jam poet,
tė shkruaj poezi
Por fjalėn tė dua,
E shkruaj vetėm pėr ty
Bilbili nė degė
Sa bukur kėndon
Ti puthsha buzėt
Ti qė e lexon

------------

Sikur lulja pa arome
sikur perla pa shkelqim
ashtu do ngelem une
n,q,s ti nuk je shpirti im

-----------------

Dashuria fillon me nje shikim,
vazhdon me nje buzeqeshje,
zmadhohet me nje puthje,
dhe perfundon me dy pika lot.

--------

Zemra lengon
vajtimi shpejton
dashurinė e parė
do ta kujtoj edhe nė varrė.
Do te bėhem shkrumb e hi
do te tretem nga njė dashuri
zemra me thot tė dua
pse me ben kaq shumė tė vuaj?

Gjithmone kan thėnė
nga urrejtja e tepert
shfaqet ndjenja e dashurise
dhe shfaqet ne horizont.

-------------

Eh ta dish sa shume te dua
do te rrije veq me mua,
dua ti ndjej buzet e tua,
dhe fjalet qe vetem ti mi thua.

---------

Une dhe ti
ti dhe une
me nje fjal te
DUA SHUM

--------------

Kujt i thua lule
kujt i thua hen
kujt i thu princeshė
si mu ke then
A te duket njejte
kur e perqafon
athu nje qast ndalohesh
mbyll syte e mė kujton..!
Athu te rren mendja
me kerkon ne shpi
po vendi im eshte bosh
une mungoj te ti..!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
azrael

avatar

Numri i postimeve : 752
Age : 26
Registration date : 24/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   8/2/2008, 5:22 pm

Jeta, dhurat e natyrės.
Dashuria, dhurat e jetės,
Puthja, dhurat e dashuris.
Fundi i tė qeshurit ėshtė mėrzija.
Fryti i tė qarit ėshtė ngushllimi.
Bukuria e njeriut pėrbėhet
nga bukuria e fjalės qė flet.
________________________________________
________________________________________
**Pa ty**
________________________________________
Ēdo Dit pa ty, ėshtė sie njė dit pa diell.
Ēdo mbrėmje pa ty, ėshtė si njė nat pa yje.
Ēdo or pa ty, ėsht si njė jetė pa ndjenja.
Ēdo minut pa ty, ėshtė njė minut si mos te isha nė jetė.
Ēdo sekund pa ty, ėshtė si mos tmė reh zemra.
________________________________________
- ĖNDRA -
________________________________________
Njė ėndėrr plot ngrohtėsi dhe dashuri ,
njė ėndėrr plot emocione dhe ndjenja ,
njė ėndėrr plot vujatje dhe mendime ,
njė ėndėrr ku mundem te them TE DUA ,
dhe shpresoj se nuk do tė jet vetėm nė ėndėrr
________________________________________

- VETEM TI -
Smundem tė mendoj
diqka mė tė mir nė jet ,
se tė dashuroj,tė kam afer tė ledhatoj ,
ti ndjej puthjet tua , ta ndjej ngrohtėsin tėnde,
Smundem tė mendoj diqka mė tė mir nė jet
qė ti tė jesh i imi dit dhe net pėr mira vjet ,
pėr gjithmon,
Smundem tė mendoj diqka mė tė mir nė jet
qė tė vdes pėr ty i dashur ,
Sepse jeta ime pa ty nuk ka kuptim.
mė mungon shumė, ani kisha dėshir qė tė jem pran teje.
_______________________________________
________________________________________
SMUNDEM TE HARROJ
________________________________________
Si mundem tė harroj njė djalė qė e kam dashur
e ti si mundesh tė harrosh nje vajzė qė nė zemėr tė ka mbajtur ,
Si ke guxim tė harrosh atė qė kurrė stė ka urrejtur
Si ke force tė largohesh nga ajo qė tė don pėr jetė?
________________________________________

________________________________________
________________________________________
Dashuria
________________________________________
Dora mė shkruan
Zemra mė lėndon,
mė shkruaj i dashur
nė qoft se mė Don!
________________________________________
________________________________________
Mbi detin e qetė....
________________________________________
Mbi detin e qetė lunnduronte njė fletė
mbi tė ish shkruar "Tė dua pėr jetė"
Po se besove,
puth buzėt e mia qė tė kuptosh se ē'ėshtė dashuria.
Tė dua aq sa mė do ti mua,
dhe do tė dua gjersa tė tretem
nė qoftė se me ty do tė mbetem.
________________________________________________________________________________
Tė Dua!
________________________________________
Sikur qelli te ish letėr
dhe deti tė ishtė bojė,
nuk do shkruaja azgjė tjetėr
vec se ty i tė dashuroj.
E di qė sje pėr mua,
po desha tė tė them "TĖ DUA"
________________________________________
________________________________________
Mos bėj!
________________________________________
Mos bėj qė jeta ime tė duket kot,
mos bėj qė nga syt e mi tė dalin vec lote.
Mos bėj qė vdekjėn ta kėrkoj,
se vetėm e vdekur mund tė tė haroj.
________________________________________
________________________________________
Ruaje kujtim nga shpirti im!
________________________________________
Lexo kėtė mesazhė qė del nga shpirti im
e nė me do ruaje si kujtim
Grise nėse s'mė do, bėje cop e therime,
po ta dish bashkė mė tė ke thyer zemrėn time.
________________________________________
________________________________________
Digjem pėr ty!
________________________________________
Mė fal njė buzqeshje zemrėn mos ma lėndo,
mė thuaj dhe njėherė tė dua dhe fort mė pėrqafo.
Z'dua ta di se cila je, kjo zemėr pėr ty po rreh,
ky sy pėr ty po qan, sepse dua tė tė kem pranė.
Nėse njė ditė do bėhem hi,
ta dish se jam gjegur pėr ty.
________________________________________
________________________________________
Tė dua shum
________________________________________
Unė stė kėrkoj tė mė duash shumė,
por tė paktėn ēerekun nga sa tė dua unė.
Ndoshta t'jetoj pak se jeta rrjeth si lumė,
ku i dihet jetės ndoshta s'jetoj dhe shumė.
Me ditė apo me vite, por sa te jetoj,
vec teje tjetėr kurrė s'do dashuroj.
________________________________________
________________________________________
Shpirti im
________________________________________
Shpirti im lėkundet si tėrmet.
Atė ditė qė do me dashurosh nė botė do bėhet qamet.
Tė betohem me Zot e se ty tė dua pafundesisht.
E dashura ime tė lutem kthehu pėrgjithmon
se zemra ime ty po tė kėrkon.
Unė pėr ty shumė po vuaj
e kėtu pa ty vetja mė duket e huaj.
________________________________________
________________________________________
Meritoje dhe mere
________________________________________
Mos e merr tė bukur se tė tradhėton,
mere tė thjeshtė, ashtu sic e meriton.
________________________________________
________________________________________
Dua veē njė ēast!
________________________________________
Veē njė ēast do doja,
veē njė ēast zėrin ta dėgjoja,
do tė doja veē fytyrėn ta shikoja,
do tė doja veē njė ēast me ty tė qėndroja,
do tė doja veē njė ēast puthjen tėnde ta shikoja,
do tė doja veē njė ēast dashurin ta kujtoja.
________________________________________
________________________________________
Dashuria jonė
________________________________________
Lulja cel --> thahet,
uji gurgullon --> ftohet,
aklispsi fillon --> mbaron,
Dashuria jonė lindi dhe do tė ngelet pėrgjithmonė.
________________________________________
________________________________________
E humba dhe vetveten
________________________________________
Duke humbur ty
E humba dhe veteveten
Dhe tani spo gjej dot
As njėrėn as tjetrėn.
________________________________________
________________________________________
Mes akullnajave tė shpirtit
________________________________________
Mes akullnajave tė shpirtit Vrapoja,
Tė gjeja vullkanin e dashurisė.
Por mė kot mė kot u lodha
Mes akullnajave vullkan skish.
Njė fjalė e pathėnė mbeti.
Njė varg qė kurrė nuk u shkrua,
Kujtimin tėnd thellė nė zemėr Groposur
Pluhuri I harresės e ka mbulua
Unė hesht ti hesht
Kush tė flasė?
Unė qesh ti qesh
Kush tė kujtojė Tiktakėt e zemrės
Qeė nuk pushojnė?
________________________________________
________________________________________
Bukuria!
________________________________________
Njerėzit nga bukuria mos I shiko
Se ajo shpejt tė gėnjen
Tė tjerat shihi dhe mendo
Pastaj thuaj mė pėlqen
________________________________________
________________________________________
Bukuria!
________________________________________
U prish bota, u prish dynjaja,
dhe hupi krejt marrja.
Ra fustani, dul miniqi,
ma shum se shkolla, punon kafiqi.
Del plaku ne qershi,
e hek plistin mu ba mafi....!!
________________________________________
________________________________________
Dhimbje nė Zemėr
________________________________________
Avione qė ulen
Tė tjerė qe ngrihen
Valigje qė zbrazen
Ėndrra qė fiken
Sy tė pėrmalluar
Njė lot I patharė
Buzė qė dridhen
E s’thonė dot nje fjalė
Njė zemėr e lodhur
Nga zhgėnjimi tkurrur
Njė ėndėrr e tretur
Nė shkretirė nė pluhur
Njė yll qė mė ndjek
I heshtur nga lart
Me lodhi gjithcka
Shpirti mu plak
Mė lodhi ky fat
Mė hedh e mė pret
Dhimbja sot qan
Mė lodhi kjo jetė.
________________________________________
________________________________________
Kush?
________________________________________
Kush troket sonte nė derė?
kush me fal pak dritė nė terrė?
kush jeton sonte pėr mua?
kush mė thotė sonte TĖ DUA?
________________________________________
________________________________________
Nė udhėkryqin e zemrės time!
________________________________________
Nė udhėkryqin e zemrės time,
Ke kujdes.
Mos e humb rrugėn,
se aty tė pres.
________________________________________
________________________________________
Loti
________________________________________
I ra zemrės e biroj,
I ra gurit e shkatroj,
I ra lules e vyshku,
I ra hekurit e dryshku.
________________________________________
________________________________________
Tė vėshtira jan ditėt
________________________________________
Tė vėshtira jan ditėt,
kur syri tė loton,
kur zemra nuk e gjenė
atė qė shum e don.
________________________________________
________________________________________
Helmi i zi
________________________________________
E kam njė kuti
me helm tė zi
Nėse do tė fejohesh pėr tjetrin
unė do ta pi!!!
________________________________________
________________________________________
Te bollnica
________________________________________
Te bollnica tė takova
propozimin ta ēova
taj knishkėn e oviratshe
sejvin ma capatshe. ;-)
________________________________________
________________________________________
Dashuria
________________________________________
Kur tė pash mė lindi simpatia
Kur mė buzėqeshe e dita se qenka dashuria,
por kur mė fole e dita
qė dot mė thuash TĖ DUA
kėt e vrejta nga buzėt e tua.
________________________________________
________________________________________
Mė the.....
________________________________________
Mė the I LOVE YOU mu duk fjal pa kuptim,
Mė the TI AMO mu duk mashtirm,
Mė the ICH LIEBE DICH syt mi qorove
Mė the TĖ DUA zemrėn ma gėzove!
________________________________________
________________________________________
Nė emėr.....
________________________________________
Nė emėr tė jetės
Jeto pėr mua!
Nė emėr tė dhimbjes
Vuaj pėr mua!
Nė emėr tė dashuris
Mė thuaj TĖ DUA!
E kur tė vdes un
Ti tė jesh me mua!
________________________________________
________________________________________
Njė kėshill
________________________________________
Njė kėshill: ke kujdes!
Njė kėrkes: mos ndrysho!
Njė dėshir: mos mė harro!
Njė genjeshter: nuk tė dua!
Njė e vėrtet: mė mungon pėr jetė!
________________________________________
________________________________________
Dy zemra
________________________________________
Dy Zemra lindin
Dy Zemra qeshin
Dy Zemra qajnė
Dy Zemra vdesin.
________________________________________
________________________________________
Nuk mė duhet
________________________________________
Nuk mė duhet kjo jetė
Nuk mė duhet kjo rini
Kur s'tė kam afėr meje
Gjithmonė do tė vuaj pėr ty

________________________________________
________________________________________
Mos i beso askujt
________________________________________
Mos i beso askujt,
e mos e urrej veten
por mė beso mua,
qė pėr ty e jap jetėn.
Edhe pse je larg,
asgjė smė pengon.
Largėsia na ndan,
Dashuria na bashkon!
________________________________________
________________________________________
Unė pėr ty
________________________________________
Unė pėr ty e shes traktorin,
me gjith okumllatorin,
oj prepalic,
si ma preve zemren me brusalic,
tu m'shetit naper ulic, me kolic
ma theve komen, me bone pėr n'bullnic!
________________________________________
________________________________________
Pyete Zemrėn tėnde!
________________________________________
Nėse je i vetmuar,
nėse je nė mendime,
pyete zemrėn tėnde!
A e don zemrėn time?
E kam njė dėshirė,
ėshtė shumė e thjesht,
tė isha afėr teje,
tjetėr s'kisha desht!
________________________________________
________________________________________
Nė mesin e natės
________________________________________
Nė mesin e natės,
nė terrin e zi,
unė rri e zgjuar,
dhe mendoj pėr ty!
________________________________________

_____________

Tė dua....
________________________________________
Tė dua, pėr ty vuaj!
Tė dua, pėr ty shkruaj!
Tė dua, pėr ty ėndėroj!
Deri nė vdekje ty s'tė harroj!
________________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
AI_CUNI_ATJE

avatar

Numri i postimeve : 967
Age : 31
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   9/2/2008, 12:03 am

Me puth,te te puth,me dashuro,te te dashuroj,me ledhato,te te ledhatoj,me mbaj ne zemer,te te mbaj dhe un ty,bej pak per mua,se bej me shum per ty,mos u largo nga un,se te dua shum,nese me lendon,syri te verbon,ku asnje tjeter dot nuk shikon,ata sy jan vetem per mua,nese iken kam per ti verbuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
AI_CUNI_ATJE

avatar

Numri i postimeve : 967
Age : 31
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   9/2/2008, 12:09 am

Bie shume shi tani. Mua po me ngaterrohen kembet neper vrazhden e kujtimeve. Ne cdo cep te kujtimeve tona ka shi... A thua valle e ndjen koha ndarjen tone? Ti me premtove dashuri te perjetshme dhe atehere koha qeshi me ne me lot-shi... Po sot cfare bejme akoma te ndare?! Pse nuk e sfidojme kohen e cila prap qesh... Qesh me lot-shi...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
AI_CUNI_ATJE

avatar

Numri i postimeve : 967
Age : 31
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   9/2/2008, 11:38 am

VAJZA DJALI & DROGAVajza 17 vjecare tmerresisht dinte te dashuronte,
dhe djali 20 vjecar dinte t'ja vleresonte.
Vajza e donte aq shume sa per te falte gjithcka,
dhe djali e donte, po vajzes kurre nuk ja tha.
Po djali ne zemer mbante nje sekret,
qe nuk ja tha as te dashures se vet.
Vajza ia falte gjithe dashurine,
por djali tek droga gjente qetesine.
Sekretin e djalit vajza s'e kish zbuluar,
qe djali drogohej ajo s'e kish kuptuar.
Dhe ditet iknin,iknin nje nga nje
dhe djali keqesohej, keqesohej gjithmone e me.
por dhe per djalin erdhi nje dite e mallkuar,
vajza zbuloi sekretin kur i pa shenjat ne duar.
Ia mohonte djali"-asgje s'eshte e vertete,mos i beso syve,besome mua qe te dua perjete"

Vajza me lot ne sy nga djali u largua,
ai e ndoqi nga prapa falje per ti kerkuar.
"-lerme te qete-i tha vajza,-me mos me kerko
lerme te qete te lutem,ne verte me do.
-Te lutem mos vrapo,te lutem ti ndalo
Pritme e dashur te them vec nje fjale..."

…vajza djalin nuk e degjonte
me lot ne sy ajo vetem vraponte…

"-Kujdes-bertiti djali -kujdes,nje makine!"
Por vjaza se degjoi, nuk e ndaloi shpejtesine.
Frenat shoferi dot nuk i ndaloi,
mbi vajzen shkelen ato dhe ajo ze me s'leshoi.
te gjithe u mblodhen mbi vajzen e shkrete
te gjithe po ulerinin per ate jete,
ate jete qe vdiq nga e shkreta dashuri.

‘Ah-tha vajza,-sa e veshtire qenka kjo jete
ta dish sa te kam dashur... te kam dashur vertete.
Duhet te mesosh problemet pa droge ti kalosh
kam frike te vdes,kam frike s'di ku do te shkoj
te lutem ndihmome se vdekjen se meritoj.
Vajza mbylli syte dhe driten e diellit me se pa
nje lot qe i pikonte ngadale,ne faqe iu tha.

"-Jooooo-thirri djali i mbytur me lot,-
-mos me ler se pa ty s'jetoj dot.
Falme te lutem,falme ne te kam genjyer
falme qe ste kam treguar,
ti se meritoje vdekjen,e as ajo ste meritonte
pse te mori ty ,valle mua pse s'me donte?
Une gjysem njeri isha dhe kur isha me ty
po tani ,c'jam valle? Nje cope mishi me dy sy.
Por une s'te le vetem,do vdes per dashurine,
dhe ne boten tjeter them te gjej qetesine.

Kujtova se tek droga do te gjeja qetesine,
kujtova se me droge s'do te lendoja dashurine.
Kujtova se droga ishte gjthcka,
por ishte ajo qe pa dashurine mua me la.
Ti ishe e dashur,viktime e dashurise time,
ti ishe e dashur ajo qe me hoqi nje dhimbje.
Por une s'te le vetem, tek ty do te vij,
te jemi te dy bashke dhe atje te gjej qetesi."

Te dy i varrosen ,i varrosen prane qe te mos ndaheshin kurre,
e tani asgje me nuk i ndan.
Dhe mbi varret e tyre u shkruajten keto fjale:

"TE VDESESH PER DASHURINE ESHTE DICKA E RRALLE"

Ja -thoshte dikush- ja cmund te bej nje njeri,
mund te japi dhe jeten
te vdesi per dashuri!!!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
AI_CUNI_ATJE

avatar

Numri i postimeve : 967
Age : 31
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   9/2/2008, 11:50 am

Pėr njė zhgėnjim

Mendoj njė ēast dhe shkruaj…
Dashuria tė kėnaq kur e ėndėrron,
kur e prek tė djeg,
afshi i saj tė mbyt,
kujtimi i tij tė torturon ēdo mbrėmje...
puthjet, pėrkėdheljet, pėshpėritjet nė vesh mbytin botėn qė ti njeh,
bėhesh fantazėm e destinuar pėr tė shėtitur nė iluzione,
nė njė kontinent tė bardhė.
Dashuria tė bėn tė buzėqeshėsh mes lotėsh
kur faqet e skuqura pėrcjellin kripėsinė e tyre
e djegin;
kur njė zile telefoni e dikujt pa emėr qė ka ngatėrruar numrin
bėn qė nė njė ēast tė tė ndali zemra.
Dashuria bėn tė sillesh ēuditshėm:
i thua tė gjithėve mirėmėngjes me fytyrė tė lumtur,
pėrqafon dikė pėr tė cilin s’ta ndjen hiē,
i bėn komplimenta njeriut me antipatik qė njeh,
e pėr njė ēast e harron atė qė sapo the,
buzėqesh me mendimet e tua,
sepse aty je vetėm ti dhe ai qė do,
e ēdo qenie tjetėr ėshtė njė interferencė vale qė kalon shpejt
e s’tė prek…
Dashuria sjell kujtimet kudo ku je,
tė ndjekin pas si qenushė lozonjarė,
luajnė me ndjenjėn tėnde,
e bota jote bėhet e vogėl e njėkohėsisht e paanė,
se dashuria jote ėshtė e madhe por bota jote e nxė,
uraganin e ndjesive, zjarrit, pluhurit tė ėmbėl tė ėndrrave
dhe sheh,
ai vėrtitet rreth figurės sė personit qė adhuron,
ēuditėrisht duket kaq qartė figura e tij,
si kristal i shkėlqyer mes errėsirės.
Dashuria ėshtė e tillė:
plot iluzion,
mashtruese,
veshur me pluhur dėshirash e ėndrrash,
bota qė nuk ėshtė... kurrkundi i Piter Pan,
kontinenti pas njė ylli atje lart,
ku ēuditėrisht zbarkon pėrher e pėrher.
Shpesh mendoj:
Jam e dashuruar me ty apo me dashurinė
Ti je tepėr njeri dhe veshur me dashurinė dukesh i pėrkryer,
ti edhe me lėndon,
por nė ėndrrat e mia mbetesh i vetmi balsam
Harron edhe ndjenjat e mia shpesh por mes zemėrimit tim tė pėrqafoj
se kėshtu e ndiej
Pėrsėri harroj
atė natė kur mė le vetėm e unė kisha nevojė pėr ty
Nuk e di a jam sjellė ndonjėher unė kėshtu me ty...?
Mendoj shumė gjera
Eh dashuria duhet tė jetė e tillė!
Tė urrej mes dėnesash
zemėrohem kur mė lėndon zemrėn
betohem tė t'i them tė gjitha kėto nė sy
tė tė lėndoj edhe unė qė ti ta kuptosh se ēmė bėn tė kaloj
Dua tė tė prek zemrėn,
pa ta zbuluar frikėn time
se nuk dua qė t'i tė mė shkelėsh..
Pastaj tė takoj...
Dashuria ėshtė e sėmurė
ėshtė e tillė...
Kur tė shoh, njė perde e verbėr i hidhet ēdo dite, minuti
ēdo sekonde tė kaluar
Quhet e shkuar, edhe cikloni i zemėrimit tė njė ēasti me parė
Fashitet.
Shoh veē tė tashmen,
ti je ketu, tė ndiej, shijoj shikimet e tua tė dehura,
buzėt e nxehta, puthjet e gjata...
Dashuria ėshtė kėshtu:
Gabimet e tua fillojnė nga e para
e ēdo betejė e mendjes time pas tyre shkon
ndiej se kjo kthehet pėrher nė ASGJE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
El_ninjo

avatar

Numri i postimeve : 526
Age : 28
Registration date : 01/02/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   9/2/2008, 1:14 pm

Ty po te drejtohem,vajze moj syzeze
me do a sme do,kjo eshte hipoteze

Pamja jote e embel,posi teoreme
kur te shoh perpara,sikur zgjidh probleme

Ti je elegante si ekuacion
mesi yt i holle posi ypsilon

Supet delikate,pika infenksioni
qafa si cilinder,koka si trung koni


hunda si segment,posi reze drite
veshet simetrike balli si orbite

Buzet si elips,mjekra si kupole
syte si dy vatra,vetull parabole

Cmi ke ndare aq bukur floket si spirale
oj tu thafte dora si me simetrale

reze rezatojne syt e tu te qeta
njeri reze alfa,tjetri reze beta

per ty psheretimat qe dalin rethore
hapen vale-vale si rathe bashkqendrore

une e ti nje thyese lidhur ne nje bosht
ti numerusi siper,une emerusi poshte

po ste bera jeten diell si pranvera
cvite me jane taksur mi shumezofte zerua

dashurise per ty mos ti shuhet vapa
cdo fjale qe te thuash do ta fus ne kllapa

dhe oh si do ritet me hapa ritmike
sot fuqi katrore mot fuqi kubike

bukuria jote bukuri limit
mi perndau mende gjer ne infinit.

me trete formule,me shkrive te gjalle
si nje copez akull ne plus njeqind shkalle

folme shpirti im,shpirt ne maximum`
se pa ty skam gjume as ne minimum
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.gjimnazistet.tk
AI_CUNI_ATJE

avatar

Numri i postimeve : 967
Age : 31
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   11/2/2008, 11:52 am

• Kur ti je prane ne jemi tre
une, ti dhe dshuria.
Kur ti largohesh ngelemi serisht tre
une, imazhi yt dhe vetmia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
elda

avatar

Numri i postimeve : 1086
Age : 27
Registration date : 25/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   11/2/2008, 3:27 pm

Ne dyer zemrash trokiti shpesh,
Hyr i thoshin dikur.
Nje copez buke ai desh
Porse i jepnin gure.

Keshtu i mblodhi gure-gure
I coi ne shtepi
Dhe me ta ndertoi nje mur
Perreth zemres se tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
jurgeni

avatar

Numri i postimeve : 1432
Age : 27
Registration date : 19/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   11/2/2008, 7:46 pm

nje pyetje kam: kto poezi jan copy paste apo i keni ber vet?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
fefe_metallica

avatar

Numri i postimeve : 1517
Age : 27
Registration date : 23/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   11/2/2008, 10:46 pm

un e kam be vet!
se di kush ma ka fshi se e kisha postu un 1
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ermagedon

avatar

Numri i postimeve : 1630
Age : 27
Registration date : 19/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   12/2/2008, 12:44 am

po pse nuk ke than ti re lol qe te pskan fshi replikat? Pashe historikun e fshirjev ne panel tani. Ne kete kategori nuk eshte fshire asnjehere asnje replike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dakli.all-up.com
fefe_metallica

avatar

Numri i postimeve : 1517
Age : 27
Registration date : 23/01/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   12/2/2008, 12:46 am

ateher paska ndonje teme tjeter qe kam postu un ate
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
AI_CUNI_ATJE

avatar

Numri i postimeve : 967
Age : 31
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   12/2/2008, 12:10 pm

• -Hej! Ka njeri?...
"Dhe thone pastaj qe heshtja do te thote po. Apo nuk bera pyetjen e duhur? Gjithmone ngaterrohem me keto gjera. Ne dukje jane te thjeshta, por kur fillon e mendohesh dhe mendohesh, asgje nuk nxjerr ne drite. Pikerisht ne kete moment kupton qe jane me shume te komplikuara se sa ti mendoje dhe gjithcka bije poshte. I gjithe meditimi yt hidhet ne kosh mbasi eshte i gabuar qe ne fillim. Pikenisja eshte e gabuar. Starti behet ne drejtim te gabuar dhe si rrjedhim finishi nuk gjendet kurre. Dhe si perfundim, jo vetem qe nuk gjej asnje pergjigje, por ka raste kur harroj dhe pyetjen duke u degezuar dhe u ndare cdo cast ne nje nyje te re qe del rruges. Keshtu qe kam perfundimi me i mire qe kam nxjerre ne kete rast eshte te mos mendohesh fare per keto gjera."
-Nqs ka njeri edhe mund te pergjigjet.
"Edhe kjo me duhej. I humbur ne mes te hicit. Jo, prit nuk eshte hic hic. Disa gjera qe mund te klasifikohen te egzistueshme, por qe ne rastin tim jane painteres, pra eshte njesoj sikur mos egzistonin.
Sa interesante jemi ne njerzit. Kur dicka nuk na intereson e flakim tej dhe zgjatemi deri sa keputim mish per te kapur dicka tjeter qe nuk na intereson. Dhe ketij ligji nuk i shpeton asgje. Sende, njerez, mendime, ndjenja. Por kur dikush ben te njejten gje me ne, fyhemi, merzitemi, cuditemi me veten dhe pyesim se pse njerzit jane kaq te keq me ne dhe si ka mundesi qe te sillen ne menyre kaq te poshter. Apo e kam gabim? Prit te mendohem nje here ne me ka ndodhur mua ndonjehere? Hahaaa. Kjo ishte per te qeshur. Shuuume here. Dhe te nesermen kur jam cuar ne mengjez kam bere te njejten gje dhe vete, ndonjehere pa e vene re ndonjehere me vetedije duke u justifikuar ne nje menyre aq te koklavitur sa pertoja per ta sjelle ne mendje per here te dyte. Per te qene i sinqerte disa here as qe kam marre mundimin te justifikoj veprimet e mija. Egoja ime ka mbytur gjithcka duke me bere te verber para perpjekjes se pare te vetkontrollit.
Uuuu sa qenkam nevrikosur me veten. Gjithe keto fjale te renda. Pse valle filluan te me mbijne tani ne tru? Po te humbesh kaq lehte dhe ne nje vend si ky, nuk te ben te mendosh mire per veten.
-Nqs ka ardhur dikush tani, kisha vetem nje fjale. Ndihme. Kam humbur. Nuk e di se ku jam. Kam gjysem ore qe po vertitem ne erresier.

-Cfare ke qe therret ne mes te nates idiot. Dhe boll u vertite neper dhome si pune e lugatit por shtrihu dhe fli.

-Nuk po gjeja dot krevatin. Faleminderit qe ndeze driten per mua.

MOS QESH. NESER MUND TE JESH VETE NE TE NJEJTEN GJENDJE DUKE KERKUAR DICKA QE GJITHMONE KA QENE VETEM TRE HAPA LARG TEJE... OSE TRE FJALE.
Zot me fal....
por Ai nuk do t'ju quaje idiot, por birin e tij...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
xhen shefi

avatar

Numri i postimeve : 60
Age : 27
Registration date : 10/02/2008

MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   15/2/2008, 12:23 am

Mos me harro te lutem
dhe mos me ler te harroj
me mba pak vend te futem
qe bashke me ty te kujtoj

Te lutem ma fal marrezine
mencurine ma fal gjithashtu
si perla te arta fjalet
qe them mos i mblidh ketu

shpirti- hapsire e pafundme
gjen veten kur rroket me ty
mpak dhimbjen me te skajshme
dhe perjeton vec magji.

Mos harro mesimin e sotem
Kurre mos me pyet ku fjalet i gjej
se dhe kur ato kristalizohen
Nuk hidhen ne leter- vec ne liqej.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shkruaj nje poezi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shkruaj nje poezi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 7Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arkiva e forumit :: Arkiva e forumit-
Kėrce tek: